Veggie spot

19.8.2012 16:58

Černice in da house

8.8.2012 14:44

V záhrade nám dozreli černice a my sa o ne chceme s vami podeliť. Schovali sme ich do dezertov, ktoré sú nie len chutné, ale aj ZDRAVÉ.

 

 

Niečo o účinkoch černíc

 

S černicami fajtujeme proti voľným radikálom, lebo sú nadopované antioxidantmi. Vďaka vysokému obsahu tanínu, a z toho vyplývajúcim antiseptickým a styptickým vlastnostiam, sú černice výborné pre napínacie tkanivá, ako aj pre ošetrenie malého krvácania. Vraj je konzumácia černíc prospešná pre ľudí s hnačkou a zápalom čriev. Černice sa používajú aj na elimináciu hemoroidov, tiež vďaka vysokému obsahu tanínu. Zistilo sa, že majú aj antibakteriálne vlastnosti a môžu dokonca pomôcť čistiť krv. S pomocou černíc sa môžu liečiť aj slabé infekcie, ako napr. bolesť hrdla a infekcie v ústnej dutine. Černice sú známe svojím obsahom salicylátu (analgetikum, alebo tlmič bolesti), ktorý môže pomáhať znižovať riziko srdcových ochorení. Flavonoidy, obsiahnuté v černiciach, podporujú zdravie očí, tým že predchádzajú makulárnej degenerácii. Pravidelná konzumácia černíc môže napomáhať posilňovaniu krvných ciev vo Vašom tele. Slúžia ako výborný zdroj kyseliny elagovej, ktorá je známa pre svoje antivírusové vlastnosti. Vysoký obsah vlákniny v černiciach pomáha udržiavať zdravé trávenie, regulovať hladinu cukru v krvi a znižovať hmotnosť, či znižovať hladinu cholesterolu...

 

Skromné včely

1.7.2012 21:46

Ak vás znepokojujú informácie o ubúdaní včelstva a plánujete si záhradku, možno vás bude zaujímať nasledovné zistenie.

Pri skúmaní chovania včiel sa došlo s prekvapením na to, že včeličky preferujú úplne obyčajné kvety pred "fancy", drahými rastinami. 
Preto v modernej záhrade, so širokým spektrom farieb a druhov nájdete oveľa menej včielok, ako na obyčajnej lúke alebo zarastenej "chudobnej" záhrade s celkom obyčajnými kvetmi ako je nezábudka, dobromyseľ, margarétka a pod. 
Nie je to preto, že by zo solidarity radšej navštevovali záhradky nižšej vrstvy. Nektár zo všedných kvetov je pre ne lepšie dostupný, ako ten zo zaujímavých, no zložitých kvetov moderných záhrad.

Takže spať k jednoduchsti. Možno vaša záhradka nebude trendy, ale včely ju budú milovať!

 

Z nákupného vozíka kreslo

29.6.2012 17:58

Pre milovníkov nakupovania, je tu jeden typ, ako si priniesť supermarket domov. O pohodlnosti síce trošku pochybujeme, ale ako nápad je to skvelý. Stačí nainštalovať vankúšiky, odištalovať kolečká a zadnú časť vozíka a kresielko je na svete. Len prosím nekradnite vozíky spred Lídla! :)

 

Zdroj: reestore

Supersize us

27.6.2012 23:06

Americká organizácia SDC - Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb, vypracovala na základe štatistík tento obrázok, ktorý znázorňuje zväčšenie porcií v USA od roku 1950.

Zo 120 gramového hambáču je dnes v ponukách až 370 gramový, zo 100 gramovej porcie hranoliek sa plynulo prešlo na 200 gramovú a objem nápoja sa vyšplhal až 6 násobne!! Taká cocacolka môže mať až 59 kociek cukru, čo sa rovná asi 800 kcal /to je asi ako 16 jabĺk/, čiže energeticky je to už samé o sebe celkom slušná večera.

Okrem fast foodov sa porcie údajne zdvojnásobili aj v klasických reštauráciách /okrem tých michellinovských, kde podľa mňa porcie majú skôr zmršťujúcu tendenciu/.
Podľa štatistík vraj bežný človek medzičasom pribral v priemere o 11 kíl.

Toto sú síce údaje americkej spoločnosti, ale to, že sa nabaľujú ľudia aj u nás je dosť zreteľné. Stačí, keď sa pozriem na malé deti s tukovými vankúšikmi, ktoré si zlé stravovacie návyky svojich rodičov odskáču v prvom rade.

Kam až to zájde a kedy nám začne dochádzať, ako sme veľmi ovplyvniteľní marketingom potravinárskych gigantov?

 

Buď milý a život ti to vráti späť

26.6.2012 20:49

farmárčenie s rybami

25.6.2012 22:13

"Swimujte" ekologicky

20.6.2012 23:01

Na životné prostredie treba myslieť pri všetkých činnostiach. Aj pri kúpaní! Tu sú dva typy na ekologické plavky pre mužov aj ženy.

Plavky značky Rip Curl Planet sú šetrné k životnému prostrediu vďaka použitiu recyklovaného polyesteru... eshop

Quicksilver má tiež niekoľko modelov pánskych "eko" šortiek v rôznych farbách, ktoré sú celé zo 100% recyklovaného polyesteru.

Dostupné sú napríklad aj v predajni A3 v Bratislavskom Avione alebo na internete.


A keď pôjdete k vode, nezabudnite sa zbaliť do nejakej tej recy tašky..

Smetdizajn                                                                                           Respiro


Swim

20.6.2012 21:48

Čo nás môže naučiť Kuba?

19.6.2012 22:59

Málokto vie, aký obrovský pokrok dokázala Kuba v posledných dekádach. Po páde ZSSR sa ekonomická situácia Kuby výrazne zhoršovala. Neschopnosť nakupovať drahé hnojivá, na ktorých fičí dnešné "moderné" poľnohospodárstvo, vysoká nezamestnanosť, extrémne klimatické podmienky a drahý benzín a import potravín postavilo tento štát do slepej uličky /ostatne v nej sa dnes už nachádzame aj my/. 

Kuba reformovala poľnohospodársky sektor a zverila farmárom do ich rúk nevyužívané pôdy. Farmári a vedci sa spojili pri riešení hlavného cieľa: nájsť spôsob, ako produkovať potraviny bez palív a chemických hnojív. Výsledkom je agro-ekologický systém a to, že sa dnes na Kube dopestuje takmer všetka zelenina a ovocie /pričom pred revolúciou sa dovážalo 80%/ a používanie pesticídov pritom kleslo o 3/4! 

Na Kube sa okrem toho veľmi dobre ujalo tzv. urban agriculture /mestské poľnohospodárstvo/. Napr. v Havane boli vytvorené štátne mestské záhrady a mesto začalo podporovať ľudí v pestovaní ovocia a zeleniny v meste. Dnes sa na tieto účely zamestnáva okolo 33,000 mestských farmárov. Vďaka tomu je až 50% čerstvej zeleniny a ovocia dopestovaných v meste a jeho blízkom okolí. Kubánci prejavujú snahy, rozšíriť tento systém aj do Venezuely a ďalšie štáty latinskej Ameriky. Škoda, že je Kuba tak ďaleko. Možno by jej vplyv inak osvietil aj našich zákonodarcov...

 


Havana Homegrown: Inside Cuba's Urban Agriculture Revolution from Kitchen Gardeners International on Vimeo.