Hotel na strome

18.6.2012 20:35

Pri googlovaní som narazila na hotel, ktorý ma úplne uchvátil a okamžite som si ho zaradila do môjho zoznamu "MUST SEE PLACES". Aj preto, lebo je vo Švédsku, čo je nenormálne nádherná a pro-ekologicky orientovaná krajina.... 

Z názvu hotela - Tree Hotel je jasné, o čo tu pôjde. Presne o to, o čom sníva takmer každé dieťa!  

Býva sa v 6tich domčekoch, ktoré sa od seba dizajnovo líšia. Jeden vyzerá ako ufo /môj obľubený/, potom je tam jeden, ktorý je zvonkú obalený v zrkadle, takže je takmer neviditeľný. Ďalší je zase inšpirovaný vtáčim hniezdom. Hotel má dokonca aj stromovú saunu!

Každý stromový domček je navrhnutý tak, aby minimalizoval dopad na životné prostredie v mnohých ohľadoch. Napr. tam majú nejaké špeciálne spaľovacie záchody, ktoré nevyžadujú kanalizáciu. Pôvodný les nebol pri výstavbe udajne vôbec poškodený. Elektrický prúd pochádza z lokálnej vodnej elektrárne a v domčekoch sa nachádza len ekologická, nechemizovaná palubovka. Super je aj to, že zbierajú dažďovú vodu, ktorú potom využívajú na umývanie rúk a pod.  

To čo je dobré, zvyčajne aj niečo stojí. Víkendový pobyt pre dve osoby v tomto hoteli stoja okolo 450 Euro, takže aby som už začala šteriť...

 

Bravčové mäso

17.6.2012 20:10

Záhradná snobárina

13.6.2012 22:22

I AM IN  WITH MY GARDEN

 

Čaro rýpania sa v zemi holými rukami, radovanie sa z klíčiacich semiačok, napchávanie sa vo svojej záhrade voňavými jahodami = TY BYT VELMI STASTNY CLOVEK

 

7 dôvodov, prečo ísť do záhradkárčenia:

1. Viete, čo jete...no comment, je to jasné ako facka

2. Kvalitka...nie je nič luxusnejšie, keď si oberiete na koláč čerstvé maliny, vytiahnete zo zeme do šalátu mladú cibuľku, odtrhnete si z vášho kríčku na balkóne sladkú cherry paradajku alebo urobiť si /nealko!/ mojito z fresh mäty. A to nehovoriac o tých muchas buenos vitaminos a enzymos!

3. Je to zelené...Zelenina k vám nebude musieť cestovať 1500 kilakov zo španielskeh sklenníka, bez chemických postrekov a hnojív to úplne super dáte /aj keď vám babky budú tvrdiť opak/, vytvárate friendly habitat pre zvieratká a defakto zároveň pomáhate čistiť vzduch a okysličovať ho. Jupííí!

4. Je to ekonomické...Konečne nemám pocit, že neustále len beriem a nič nevraciam zemi späť. Nech žije kompostovanie! Budete sa tešiť AKO BLÁZNI, keď sa z kuchynského bio odpadu stane vitamínová bomba pre vaše milované rastlinky. Ak pri tom zbierate ešte aj dažďovú vodu, tak je to hobby za babku.

5. Je to fit...Veru polievanie krhlou, strečing cez záhony, terénne úpravy a iné záhradné disciplíny dajú niekedy dosť zabrať. Nie je nič lepšie, ako zaspávať z dobrým pocitom fyzicky zdravo unaveného tela.

6. Je to terapeutické...Vždy keď sa cítim na prd, dám si dávku záhrady a tam sa vždy z tej depky a presu nejak zázračne vyliečim. A keď sa začnete rozprávať s rastlinami a hladkať ich, môžete zíkať úplne iný vzťah k prírode /a aj ona k vám/. A to se počítá!

7. Upevňuje vzťahy...Ani sa nenazdáte a budete so susedmi konverzovať na tému rez krovín, optimálny osevný plán a možnosti spracovania úrody /popritom vám porozprávajú svoje životné story a vývoj deja aktuálneho sitkomu/. Kamaratí a rodina vás budú častejšie navštevovať, aby sa mohli napásť vo vašej záhrade.

 

Nemáte záhradu, môžete mať toto...

alebo aspoň toto... :)

 

keep it REAL

11.6.2012 22:39

"Vytvárame naše nástroje a následne naše nástroje utvárajú nás"....Marshall McLuhan 

Podľa McLuhana sú všetky technológie alebo médiá predĺžením našich vlastných schopností a našich zmyslov a sú prostriedkom k posilneniu ľudskej funkcie. 
Napríklad, jazyk je rozšírením myslenie a pamäte, písanie je rozšírením hovorenej reči, nôž  môže byť predĺžením ruky a auto môže byť  zase predĺžením našich nôh. Takéto rozšírenie alebo predĺženie pridáva efektivitu do nášho života, avšak prichádza aj s nedostatkami, a to, čo McLuhan tiež zdôraznil, bolo, že každé nové rozšírenie prostredníctvom technológie doslova amputuje a ovplyvňuje iné, už fungujúce rozšírenie. 

Ak ste to veľmi nepochopili, tu je príklad. Veľmi jasne to vidíme dnes v tom, že notebooky a chytré telefóny rozširujú naše myšlienky, spomienky a hlasy a vymazávajú pomaly potrebu face-to-face rozhovorov a spojenie s prírodou.  V dnešnej dobe sme obklopení tým, čo McLuhana nazval konečná fáza rozšírenia človeka, kde digitálne technológie a vysokorýchlostné pripojenie napodobňujú a nahrádzajú celé naše vedomie. Vieme, že sme stále nadmerne zaťažení, roztržití a odcudzení navzájom, ale čo s tým budeme robiť? 

Existujú rôzne spôsoby, ktorými sa môže táto otázka riešiť, počnúc samotnou technológiou a dôležitosťou projektovania technológie, ktorá je nielen užitočná, ale aj ekologicky udržateľná a podporujúca ľudské hodnoty. Väčšina z nás nemá na toto vplyv, ale čo každý z nás môže kontrolovať, je to, ako používame tieto technológie a do akej miery sme konzumentmi médií.  Zapojte sa k hnutiu Slow media movement, ktoré nabáda ľudí, aby spomalili svoje životné tempo a riešili otázku "časovej chudoby". 

Toto hnutie pripomína dnešný digitálny vek a vyzýva k tomu, aby sme si uvedomili hodnoty off-line médií a našli správnu zlatú cestu. Pokrok je skvelá vec, ale keď nie je našim pánom. Je to naozaj trochu smutné, ak musí vznikať hnutie na to, aby si človek uvedomil, že byť pripojený a informovaný je super vec, ale nemalo by to nahrádzať náš čas strávený v prírode, s rodinou alebo sám so sebou! Nemusí to byť za cenu vecí, ktoré dávajú nášim životom najväčšiu hodnotu.

Začnite malými krôčikmi. Nabudúce, keď sa ocitnete sami alebo budete tráviť čas v spoločnosti ostatných, skúste si dať pauzu od vášho drahocenného smart founu. Zasaďte strom, navštívte národný park alebo sa stretnite na obede s reálnou osobou a konverzujte trebárs o tom, ako môžete prispieť k záchrane našej krehkej prírody. Uvidíte, že vás to naplní omnoho viac a hlavne dlhodobejšie, ako keď vám na novej profilovke pribudnú nové "lajky". 

So keep it REAL folks!!

 

Ekologické hodinky

10.6.2012 19:37

Máme pre vás super tip na eko darček.

Toto ste ešte nevideli! Hodinky, ktoré obsahujú voľne rozložitelný plast, organickú bavlnu, materiály ako korok a bambus a dokonca bezolovnatú baterku!!!

Odvážny koncept, ktorý si určite vyžadoval veľa R&D. Držím tejto firme palce a už viem, čo chcem na vianoce hihihi.

Hodinky sú krásne a dajú sa kúpiť aj v Európe...http://shop.nordstrom.com/c/sprout-watches

Cena nie je vôbec premrštená, čo ma trochu prekvapilo, lebo vačšina eko vecí spadá do vyššej cenovej hladiny než bežný sortiment. So let it tick! 

Originál zdroj: http://www.sproutwatches.com/

About

6.6.2012 22:51

Každý deň s radosťou pozorujem,

ako sa vraciate späť k prírode, 

múdro využívate moje dary, 

vážite si život a staráte sa o Vaše telá aj myseľ, 

aktívne podporujete progresívne myšlienky 

a odvážne podnikáte menšie aj väčšie krôčiky,

ktoré Vás spoločne posúvajú vpred k nádhernej budúcnosti.

 

S láskou, Vaša planéta Zem....


Čas na zmenu

11.4.2013 22:41

Hovorí sa, že doba je rýchla /zvlásť pre tých nad 25 a vyššie/. No aj v tomto zhone človeka chtiac, či nechtiac občas dobehne svedomie a prinúti ho zamyslieť sa nad svojim životom a existenciou vôbec. Nádych, výdych, povzdych...

Pokiaľ človek nie je čerstvo zamilovaný alebo sa nenachádza v inom opojnom stave mysli, je viac ako pravdepodobné, že na neho doľahne pocit, ktorý by som opísala ako zneisťujúci až skľúčujúci /v závislosti od toho, koľko toho človek vypil alebo aký blbý mal deň/. Vyvoláva podvedomé otázky :"O čo tu vlastne ide? To takto s prázdnotou v srdci budem prežívať celý zvyšok života?" /no dobre, par svetlých bodov tam bolo/.

A tak začnete vyhľadávať rôzne dokumenty rozlúskajúce otázky ľudskej existencie, kúpite si knihu s titulom niečo ako "Ako byť v živote šťastný" a niektorí dokonca začnú navštevovať kurzy jogy a podobných aktivít, ktoré by človek pragmatik nazval ezoterickou agendou....Alebo aj nie.

Takto nejak sa to vyvíjalo u mňa. Myslím si, že nás skôr, či neskôr život dokope k uvedomeniu, že ak chceme, aby sa niečo okolo nás zlepšilo, musíme začať sami od seba a nie len lenivo a pateticky čakať, že sa veci začnú meniť samé od seba, prípadne pod vplyvom hviezd alebo uvedomelých politikov /haha tak to už ale fantazírujem/...

Ok asi si kladiete otázku, že čo má toto filozofické entré spoločne s týmto blogom. Nuže, my sme si pred časom kládli otázku, čo môžme urobiť, aby sme naplnili to vnútorné volanie duše a začali proaktívne prispievať k lepšej realite. Odpoveďou je tak nejak projekt Veggie. Cieľom je priniesť trochu toho "new age thinking", zmeny, inšpirácie, harmónie...Och to znie ako úplné klišé. No každopádne s vami chceme zdielať náš elán a postoj k životu, pretože tú realitu tvoríme spoločne.

A o tom to je milí priatelia... Sme mäsožravci? Tak ako to je?!

7.6.2012 22:35

Povedzte niekomu, že ste vegetarián a z ničoho nič má titul z medicíny, odbor dietológia a správne stravovanie...

Pred nedávnom som debatovala s jedným pánom, ktorému som medzi rečou prezradila, že som vegetariánkou. Asi som to nemala robiť. Nasledovala investigatívna spleť otázok a monológ o tom, aký je to len nezdravý a neprirodzený spôsob života /každý vegetarián to určite už zažil/. Hovoril tak oduševnene, že som ho bez nejakých hádok jednoducho nechala, kým ho to prestane baviť a rozpravu sám ukončí.

Jak si kto udelá, tak má...

Som vegetariánkou z presvedčenia už....eeeeeem..asi 6. rokom a s čistým svedomím môžem povedať, že obrázok šťavnatého steaku alebo hamburgeru mi absolútne nič nerobí /úplne vážne/. Mozog taký image proste už nevyhodnocuje ako niečo, čo je k vhodné jedlu. Asi z toho vyplýva to, že človek je učenlivý tvor a to znamená, že sa od niečoho dokáže aj odučiť. Ak chce...

/Samozrejme, že vegetariánska strava nie je len o tom, nekozumovať mäso. Ale o tom niekedy nabudúce./ 

Toto video je najmä pre tých, ktorí vegetariánmi /ešte/ nie sú a skalopevne sa považujú za mäsožravca. Možno po jeho pozretí svoj postoj prehodnotíte. Ak aj nie, snáď sa aspoň zasmejete. Je tam totiž pár vtipných momentov. 

 

Byť, či nebyť vegánom?

9.6.2012 21:30

No dobre...

Byť vegetariánom a nejesť mäso sa dá prežiť, ale vegán, to bude už asi nejaká diagnóza, nie?

Nuž, ak sa pohrúžime do tejto problematiky a pozrie sa na tento životný štýl z pohľadu

  • gurmánskeho /vo vegánskych reštauráciách varia kuchári srdcom a citom, zakže to musí chutiť zákonite lepšie!/
  • životného prostredia /veľkochov má vážny negatívny dopad na životné prostredie/, 
  • eticko-humánneho /spôsoby, akými sa zaobchádza so zvieratami sú zväčša absolútne kruté/
  • ekonomicko-socálneho /naša planéta s nárastom populácie nedokáže zo svojich zdrojov dlhodobo uspokojiť stravovacie návyky západnej civilizácie/
  • duchovného /informácia z mäsa vystresovaného zvieraťa, či násilne získaný živočíšny produkt, vytvára v našom tele disharmóniu/
  • klimatckého /až 18% CO2 emisií pochádza z veľkochovu zvierat,  v porovnaní s letectvom, ktoré produktuje len 2%/
  • biologického /vegánska diéta podporuje biodiverzitu a nie monokultúru/
  • alebo napokon lekárskeho /vegáni trpia výrazne menej na srdcovo-cievne ochorenia a diabetes/,

musíme sa nad tým minimálne zamyslieť.

Chceme to podporovať a zatvárať oči nad týmito faktami, alebo obetujeme svoje chúťky v prospech krajšieho sveta?

Je vegánstvo budúcnosť?      Čas ukáže...

Viac info vo videu:

/

Making the Connection from ENVIRONMENT FILMS on Vimeo.

>>>|