Životný štýl: keep it REAL

11.6.2012 22:39

"Vytvárame naše nástroje a následne naše nástroje utvárajú nás"....Marshall McLuhan 

Podľa McLuhana sú všetky technológie alebo médiá predĺžením našich vlastných schopností a našich zmyslov a sú prostriedkom k posilneniu ľudskej funkcie. 
Napríklad, jazyk je rozšírením myslenie a pamäte, písanie je rozšírením hovorenej reči, nôž  môže byť predĺžením ruky a auto môže byť  zase predĺžením našich nôh. Takéto rozšírenie alebo predĺženie pridáva efektivitu do nášho života, avšak prichádza aj s nedostatkami, a to, čo McLuhan tiež zdôraznil, bolo, že každé nové rozšírenie prostredníctvom technológie doslova amputuje a ovplyvňuje iné, už fungujúce rozšírenie. 

Ak ste to veľmi nepochopili, tu je príklad. Veľmi jasne to vidíme dnes v tom, že notebooky a chytré telefóny rozširujú naše myšlienky, spomienky a hlasy a vymazávajú pomaly potrebu face-to-face rozhovorov a spojenie s prírodou.  V dnešnej dobe sme obklopení tým, čo McLuhana nazval konečná fáza rozšírenia človeka, kde digitálne technológie a vysokorýchlostné pripojenie napodobňujú a nahrádzajú celé naše vedomie. Vieme, že sme stále nadmerne zaťažení, roztržití a odcudzení navzájom, ale čo s tým budeme robiť? 

Existujú rôzne spôsoby, ktorými sa môže táto otázka riešiť, počnúc samotnou technológiou a dôležitosťou projektovania technológie, ktorá je nielen užitočná, ale aj ekologicky udržateľná a podporujúca ľudské hodnoty. Väčšina z nás nemá na toto vplyv, ale čo každý z nás môže kontrolovať, je to, ako používame tieto technológie a do akej miery sme konzumentmi médií.  Zapojte sa k hnutiu Slow media movement, ktoré nabáda ľudí, aby spomalili svoje životné tempo a riešili otázku "časovej chudoby". 

Toto hnutie pripomína dnešný digitálny vek a vyzýva k tomu, aby sme si uvedomili hodnoty off-line médií a našli správnu zlatú cestu. Pokrok je skvelá vec, ale keď nie je našim pánom. Je to naozaj trochu smutné, ak musí vznikať hnutie na to, aby si človek uvedomil, že byť pripojený a informovaný je super vec, ale nemalo by to nahrádzať náš čas strávený v prírode, s rodinou alebo sám so sebou! Nemusí to byť za cenu vecí, ktoré dávajú nášim životom najväčšiu hodnotu.

Začnite malými krôčikmi. Nabudúce, keď sa ocitnete sami alebo budete tráviť čas v spoločnosti ostatných, skúste si dať pauzu od vášho drahocenného smart founu. Zasaďte strom, navštívte národný park alebo sa stretnite na obede s reálnou osobou a konverzujte trebárs o tom, ako môžete prispieť k záchrane našej krehkej prírody. Uvidíte, že vás to naplní omnoho viac a hlavne dlhodobejšie, ako keď vám na novej profilovke pribudnú nové "lajky". 

So keep it REAL folks!!

 


Diskusia k článku

Vaše meno
Váš email
Váš komentár
 

Komentáre:
miki
23.4.2013 06:57
Momentalne mozem konstatovat, ze sme si s rodinou darovali cele 3 tyzdne, priebezne sme preckvicovali matematiku a slovencinu so skolopovinnou dcerkou a ucili sa priamo z prejavov Prirody a ludskych bytosti okolo. Sucasne posielam tieto riadky zo San Franciska, kde sme po 3500 mil prejdenymi v Utahu, Arizone, Nevade po narodnych parkoch,mohol sadnut k PC a v kruhu najblizsich i rodiny a vyuzit sucasnu IT technologiu. Tesim sa ze nielen v Bratislave , ale i tu , ludia, najma mladi , su zastancami trendu veggie a to be nice to the nature, animal, forest a v konecnej miere k sebe samemu.
alex
21.8.2012 18:42
a vdaka tomu som vas objavil... :)