Životný štýl: Čo nás môže naučiť Kuba?

19.6.2012 22:59

Málokto vie, aký obrovský pokrok dokázala Kuba v posledných dekádach. Po páde ZSSR sa ekonomická situácia Kuby výrazne zhoršovala. Neschopnosť nakupovať drahé hnojivá, na ktorých fičí dnešné "moderné" poľnohospodárstvo, vysoká nezamestnanosť, extrémne klimatické podmienky a drahý benzín a import potravín postavilo tento štát do slepej uličky /ostatne v nej sa dnes už nachádzame aj my/. 

Kuba reformovala poľnohospodársky sektor a zverila farmárom do ich rúk nevyužívané pôdy. Farmári a vedci sa spojili pri riešení hlavného cieľa: nájsť spôsob, ako produkovať potraviny bez palív a chemických hnojív. Výsledkom je agro-ekologický systém a to, že sa dnes na Kube dopestuje takmer všetka zelenina a ovocie /pričom pred revolúciou sa dovážalo 80%/ a používanie pesticídov pritom kleslo o 3/4! 

Na Kube sa okrem toho veľmi dobre ujalo tzv. urban agriculture /mestské poľnohospodárstvo/. Napr. v Havane boli vytvorené štátne mestské záhrady a mesto začalo podporovať ľudí v pestovaní ovocia a zeleniny v meste. Dnes sa na tieto účely zamestnáva okolo 33,000 mestských farmárov. Vďaka tomu je až 50% čerstvej zeleniny a ovocia dopestovaných v meste a jeho blízkom okolí. Kubánci prejavujú snahy, rozšíriť tento systém aj do Venezuely a ďalšie štáty latinskej Ameriky. Škoda, že je Kuba tak ďaleko. Možno by jej vplyv inak osvietil aj našich zákonodarcov...

 


Havana Homegrown: Inside Cuba's Urban Agriculture Revolution from Kitchen Gardeners International on Vimeo.

 

 


Diskusia k článku

Vaše meno
Váš email
Váš komentár
 

Komentáre:
Zatiaľ nie sú pridané žiadne príspevky. Buďte prvý, kto pridá príspevok.