Strava: Diétou proti chorobám

22.10.2012 17:06

Vegetarian Resource Group vydala správu, že v posledných rokoch konvertovalo asi 2.5 miliónov Američanov vo veku nad 55 rokov na vegetariánsku diétu. Ľudia si vďaka propagande začínajú uvedomovať spojenie medzi zvýšenou konzumáciu mäsa (celkovo sa od 2. svetovej vojny asi zoštvornásobila) a nárastom civilizačných chorôb ako sú rakovina, diabetes, osteoporóza a srdcovo-cievne ochorenia. Zvlášť potešujúca je informácia, že konzumácia mäsa v krajine hambáčov klesá (o 12% za posledných 5 rokov) a rovnako štatistiky potvrdzujú pokles aj na Slovensku a v Českej republike. Že by sa naozaj začínali ľudkovia prebúdzať?


Keď budete nabudúce v reštaurácií váhať, či si dať steak alebo zeleninové rizoto, majte na pamäti nasledovné /okrem iného/...

1. Srdcovo-cievne ochorenia

Čo vám v živote zdvíha tlak? Ok ok vieme...Susedia, politici, blbý program v telke.. Ale aj to, keď si nestrážime obsah soli, tuku a kalórií v strave. Musel Bill Clinton dostať srdcový infarkt, aby si uvedomil, že mäsko síce dobre chutí, ale má aj negatívne dopady na zdravie? Aspoň, že toto ohromné zistenie v súčasnej dobe s radosťou vykrikuje do sveta. Držíme mu palce!

Keďže nasýtené mastné tuky a cholesterol sa do stravy dostávajú jedine v živočíšnych produktoch, vegetarián má v tomto smere jasnú výhodu /samozrejme, ak denne neraňajkuje veľkú kocku masla/. Vegetariánska diéta by mala obsahovať spektrum potravín, najmä zeleniny a ovocia, obilnín a strukovín pripravených zdravým spôsobom. Takáto strava dokáže znížiť krvný tlak, ktorý indikuje nábeh na srdcovo-cievne ochorenia a zlyhanie obličiek. Na internete je na túto tému kopec štúdií. Toť jedna pre zaujimavosť.

2. Diabetes

Výskumy ukazujú, že vegánskou diétou úspešne predchádzate vzniku Diabetes typu 2 /asi 85% diabetikov/ a často sa ňou toto ochorenie dokonca aj zázračne zvráti.  Príčina je opäť v zlom tuku. Krvný cukor je kontrolovaný akýsimi "zámkami" v bunkách svalov, ktoré sú aktivované hormonálnym "kľúčom"- inzulínom, prepúšťajúcim cukor do buniek. Diabetes vzniká, ak sú tie to "zámky" ucpané tukom a prestanú na inzulín reagovať. Prostým eliminovaním tuku v potrave, sa cukrovka môže úplne stratiť. Na internete je kopec case studies Výskyt cukrovej epidémie, ktorá skracuje život človeka v priemere o 15 rokov, vo väčšine krajín stúpa. V súčasnosti je v Európe asi 53 miliónov diabetikov. A pritom tieto údaje pokrývajú iba ľudí s diagnostikovaným ochorením. Na každého poznaného pacienta s diabetom môže pripadať až jeden nepoznaný! To je dosť alarmujúce na to, aby sme sa trošku obmedzili v konzumácií určitých potravín, nemyslíte?

3. Rakovina

Rakovina je spôsobená zmenou, mutáciou DNA, zdedenou alebo nadobudnutou počas života.  Či je to rakovina prsníka, prostaty alebo hrubého čreva, vegánska diéta opäť raz ukazuje ako najsuper prevencia. Aj tento krát je veľa zdrojov, na ktoré sa dá odvolávať.  V článku od Vegsource sa píše, že z nasýtených tukov vznikajú voľné radikály, poškodzujúce bunky a tým ohrozujú aj ich DNA.  Antioxidanty sú v dnešnej dobe už veľmi dobre zmarketované zázraky, ktoré proti takýmto zásahom v tele bojujú. Videli ste už reklamu na salámu zdôrazňujúcu vysoký obsah antioxidantov a vitamínov?? Asi ťažko ju niekedy uvidíme. Čerstvá zelenina, ovocie, semená a orechy sú zdroje, kde by sme ich mali hľadať.


T. C. Campbell, ktorý publikoval výsledky dlhoročných výskumov v knihe The China Study (odvoláva sa na ňu aj už spomínaný Bill), svoje poznatky zhŕňa jednou vetou: "Ľudia, ktorí prijímajú stravu založenú na živočíšnom proteine, trpia najčastejšie chronickými ochoreniami... Ľudia, ktorí naopak jedia prevažne rastlinnú stravu sú najzdravší a darí sa im vyhýbať týmto chorobám. Tieto výsledky nemožno ignorovať."
Očividne nie sú živočíšne produkty liekom na tieto rozpínajúce sa choroby /ak vôbec nie sú jednou z ich príčin/. Naopak rastlinná strava má schopnosť navrátiť zdravie, ktoré máme všetci schované niekde v päte. Toto video je celkom zaujímavé v tomto smere...

 

 

Diskusia k článku

Vaše meno
Váš email
Váš komentár
 

Komentáre:
Zatiaľ nie sú pridané žiadne príspevky. Buďte prvý, kto pridá príspevok.