Strava: TOP potraviny na zimu: vlašské orechy

29.1.2013 19:43

Nie je náhodou, že vlašský orech má podobý tvar ako ľudský mozog. Je dokázané, že látky obsiahnuté vo vlašských orieškoch ochraňujú organizmus pred aterosklerózou a vyživujú nervy.

Vlašské orechy sú skvelé pre ochranu pleti v zime, pretože obsahujú omega-3 mastné kyseliny, vitamíny B, C, E, arginín, horčík, zinok, vápnik, železo a ďalšie prvky potrebné pre zdravý vývoj nášho organizmu. Posilnené bunky sú menej náchylné na poškodenie chladom a nestrácaju vlhkosť.
Vitamín B1 alebo tiamín je potrebný na fungovanie srdca a na rovnováhu nervovej sústavy. Vitamín B6 (pyridoxín) sa stará o správne fungovanie mozgu a tvorbu červených krviniek. Vitamín E, ktorý vlašské orechy obsahujú, spomaľuje starnutie buniek, odstraňuje únavu, znižuje krvný tlak, riziko vzniku infarktu a mozgovej porážky. Zinok je dôležitý pre imunitný systém a hojenie rán. Vysoký obsah medi je dôležitý pre vstrebávanie železa v črevách a pri prevencii chudokrvnosti. Ďalším dôležitým stopovým prvkom vo vlašských orechoch je mangán, ktorý podporuje plodnosť u oboch pohlaví.

Obsah tukov vlašského orecha, ktorých je v ňom až 70%, tvoria zdraviu prospešné nenasýtené mastné kyseliny (narp. alfa-linolenová kyselina), ktoré pôsobia hlavne proti kardiovaskulárnym ochoreniam. Okrem toho aminokyselina L-arginín podporuje spaľovanie telesného tuku, urýchľuje hojenie rôznych rán a má priaznivý vplyv aj na mužskú potenciu.

Odborníci odporúčajú zjesť denne aspoň 5 orechov! Tak hybajte na trh a kúpte si u babky aspon kilo orechov a pekne zobkajte...

 


Diskusia k článku

Vaše meno
Váš email
Váš komentár
 

Komentáre:
Zatiaľ nie sú pridané žiadne príspevky. Buďte prvý, kto pridá príspevok.