Strava: Zdravá strava: MUST KNOW, vol. 2

22.4.2014 13:43

Minule sme napísali čo to o tom, ako to je v strave vegeratiánov a vegánov s bielkovinami a B12-tkou. Sľúbili sme pár riadkov o starom známom vápniku a železe. Tak sme trochu "pogooglili" a počítali, tu je pre vás náš výcuc...

 

# 3 Vápnik
Ak je v mlieku naozaj toľko kvalitného vápnika, ako nás učili na mliečnej výchove, tak by v krajinách s najvyššou konzumáciou mliečnych výrobkov na svete logicky malo najmenej ľudí trpieť osteoporózou či zlomeninami, čo sú najjasnejšie známky slabých a riedkych kostí. Hádajte, ako je to v realite...Našli sme nejaké štatistiky spotreby mlieka na obyvateľa a vyskytu osteoporózy a zamysleli sme sa...

Nuž, ako jeden rozumný muž povedal (Rip Esselstyn okolo 6:00): "Je to calcium a nie cowcium"... Čo by sa voľne dalo preložiť asi ako vápnik a nie kravápnik. Je to minerál, minerály sú v zemi. Preto ich aj ťažíme zo zeme a nie z kravičiek!! Zo zeme rastú rastlinky a tak sú aj prírodne dokonalými a perfektnými zdrojmi vápnika. Jedná sa najmä o tmavú zelenú listovú zeleninu, orechy a semienka.

Pre porovnanie a konkrétnosť: 100g mlieka obsahuje 113mg vápnika, pričom denná potreba bežného dospelého človeka je asi 1000mg. A teraz prichádzajú naši superhrdinovia: 100g mandlí obsahuje 264mg vápnika, 100g chia semiačok 631mg, 100g nelúpaného sezamu 975mg vápnika (a vedeli ste že náš hummus obsahuje tahini, ktorý je zo sezamu? :-)) no a to najlepšie nakoniec... naj naj naj zdroj vápnika máme my tu na Slovensku priamo pod nosom – mak, ktorého 100g obsahuje až 1438mg vápnika.
Takže prečo nie mlieko? Mlieko prekysľuje a zahlieňuje organizmus, obsahuje zlý cholesterol, zlé tuky, kravské hormóny a antibiotiká (ak nimi kravenky kŕmia) a ešte je aj nehumánne a neekologické. Tak preto...A basta fidli!
Takže miesto kravského mliečka, pekne šup šup urobiť mliečko z mandlí, sezamu alebo maku...

 

RECEPT NA MAKOVÉ MLIEKO
100 g mletého maku namočte do 850–1000 ml kvalitnej vody najlepšie cez noc alebo aspoň 2-3 hodky a potom mixujte v mixéri asi tak 2 minúty. Môžete osladiť 1 PL medu al. agáve sirupu. Ak si ho dáte pred spaním, budete po ňom spinkať ako bábä....

 

# 4 Železo
Železo je minerál nevyhnutný pre krvotvorbu (hemoglobín) a správnu cirkuláciu krvi, teda aj živín a kyslíka do všetkých častí tela, a jeho dostatočný príjem je preto veľmi dôležitý pre športovcov a ženy (v najlepšom veku :-)). Zabudnite na hovädzie mäso a obráťte sa na dary matky prírody v podobe rastlinných zdrojov. Podobne ako pri spomínanom mäse, aj tu sa dá spoľahnúť na tmavú farbu potravín, ktorá je spôsobená práve prítomnosťou železa: dobrými zdrojmi sú cvikla, tmavé čerešne či višne, o dosť lepšími strukoviny (najmä šošovica a cícer – a vedeli ste že náš humus je z cíceru? :-)), vynikajúcimi tmavá listová zelenina (podľa druhu obsahujú cca 2x toľko železa ako hovädzie mäso), orechy (mandle, pistácie, lieskovce...tiež 2x toľko) a melasa (3x), no a absolútnym víťazom sú tekvicové semiačka (až 9x toľko železa!!).

V ďalšom dieli OMEGA 3 a VITAMÍN D...

zdroje:
nutritiondata.self.com 
veganrealm.tumblr.com

 


Diskusia k článku

Vaše meno
Váš email
Váš komentár
 

Komentáre:
Dodo
7.3.2014 14:38
Perfektné - vďaka za tieto užitočné a vtipne podané informácie, ale najmä za recept na makové mlieko - ten určite veľmi skoro vyskúšam. :-) Teším sa na ďalšie časti, ste super!