Strava: Zdravá strava: MUST KNOW, vol. 3

22.4.2014 13:43

Tram-ta-da-dá...posledný diel seriálu Zdravá strava: MUST KNOW, je tu! Hľa, takto ku vám dnes prehovárame....

 

# 5 Vitamín D

Môžete spapať všetok vápnik sveta naraz, no bez príjmu dostatočného množstva vitamínu D, ktorý napomáha správnemu vstrebávaniu vápnika, vám to bude k ničomu lol. Že vitamín D sa dá získať iba z tresčej pečene? Nou nou nou...Najlepším a najprirodzenejším zdrojom tohto mimoriadne dôležitého a žiaľ podceňovaného vitamínu je onéé... naše krásne slniečko. Doprajte si aspoň 20 minút slnečného svetla dva krát týždenne na tvár a končatiny (priameho, nie cez sklo na okne)/v zime alebo v zamračenom počasí viac/ a máte istotu, že máte dosť "déčka".

Čo sa rastlinnej stravy týka, dobrým zdrojom tohto vitamínu sú aj huby rôzneho typu (zbieraných alebo pestovaných aspoň nejaký čas vonku). Ak však trávite väčšinu času niekde vnútri, ste málo na slnku a nechutia vám hríbiky, určite je na mieste konzumácia fortifikovaných potravín (obohatené o tento vitamín) alebo prírodných výživových doplnkov... Nuž čo..Nežijeme na slnečnej Floride...

 

# 6 Omega 3

Omega­3 patria spolu s omega­6 medzi esenciálne mastné kyseliny, ktoré si naše telo, podobne ako esenciálne aminokyseliny, nedokáže samo privyrobiť, a je nutné ich teda prijímať v potrave, pretože bez toho by nám prestalo fungovať asi všetko...

Odvšadiaľ počúvame o tom, že ryby sú ideálnym zdrojom omega­3 mastných kyselín a dobrého tuku... niežeby na tom nebolo nič pravdivé, ale treba dodať, že ryby sú tiež živočíchy, a preto tiež obsahujú AJ zlé tuky a zlý cholesterol, preto ideálne určite nie sú. A to nehovoriac o ťažkých kovoch. Pravidlo znie: ideálnym zdrojom kvalitného a pre nás prospešného tuku sú v prvom rade orechy a semienka (hociktoré), a v druhom rade za studena lisované oleje z nich pripravené. Olivy a avokáda sú tiež bohaté na zdravé tuky, no vo väčšoim množstve obsahujú skôr mastné kyseliny typu omega­6.

Názorný príklad: naše krásne, domáce ľanové semienka obsahujú takmer 10x toľko omega­3 ako na prírodno pripravený filet z divokého lososa; v tesnom závese za nimi bodujú chia semienka s približne 8­násobným obsahom týchto mastných kyselín.

Tak a ste vybavení....


zdroje:
ods.od.nih.gov
clevelandclinic.org

 


Diskusia k článku

Vaše meno
Váš email
Váš komentár
 

Komentáre:
Zatiaľ nie sú pridané žiadne príspevky. Buďte prvý, kto pridá príspevok.