strava: SUPERFOOD powders

22.4.2014 13:44

Nemusíte chcieť vyzerať ako Arnold pred 20-timi rokmi, aby ste mali dôvod zaradiť do svojej stravy "prášky". Chceli by sme vás zoznámiť s troma novodobými SUPERFOODS, ktoré si po novom môžete dať vo Veggie vo vypeckovanom jarnom SMOOTHIE...

 

1. ZELENÝ JAČMEŇ

Mladý jačmeň je ÚPLNÁ BOMBA! Je vyrábaný z mladých lístkov jačmeňa, keď sú asi 12 – 14 centimetrov dlhé. Mladé rastlinky majú schopnosť prijímať maximum výživných látok z pôdy. Práve preto je sú aj listy mladého jačmeňa, ktoré sa neskôr spracúvajú na šťavu a prášok, také bohaté na vitamíny, minerály, enzýmy a chlorofyl.

Umelo vyrábané tabletky s izolovanými zložkami (napr. tabletky vitamínu B a pod.) len ťažko dokážu nahradiť bohatstvo, ktoré nám príroda ponúka v podobe mladých, klíčiacich rastlín. Komplexná súhra jednotlivých obsahových látok, často takých, ktoré ešte ani nie sú vedecky preskúmané či pomenované, je práve to, čo je pri zelených potravinách dôležité!

Mladý jačmeň je veľmi bohatým zdrojom viacerých enzýmov. Patria k nim napr. unikátny SOD (superoxid dismutáza, extrémne účinný antioxidant pôsobiaci proti starnutiu buniek a zápalom), cytochrom oxidáza, oxidáza mastných kyselín, transhydrogenáza a mnohé ďalšie, kto sú nevyhnutné pre metabolické spracovanie živín v organizme. Celkovo tvoria enzýmy až 40% hmotnosti mladého ječmeňa.

Mladý jačmeň obsahuje aj veľa vitamínov a minerálov. Patrí k nim draslík, vápnik, horčík, železo, meď, fosfor, mangán, zinok. Z vitamínov je to najmä betakarotén (provitamín A), vitamíny skupiny B: B1, B2, B6, kyselina listová (dôležitá pre rast buniek), kyselina pantoténová a vitamín C.

Mladý jačmeň sa zvyčajne odporúča na detoxikáciu organizmu. Má alkalické pH a jeho užívanie znižuje prekyslenie organizmu spôsobené nesprávnym stravovaním. Chlorofyl a beta karotén pôsobia ako antioxidanty.
Užívajte približne 1 čajovú lyžičku denne jeden až dvakrát denne aspoň pol hodinu pred jedlom. Pravidelné užívanie jačmeňa sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám (z dôvodu vylučovania toxínov aj do materského mlieka). Môže sa stať, že vám pri jeho užívaní bude zo začiatku zle, lebo sa spustí detoxikácia. Treba piť veľe veľa vody vtedy a pomôcť procesu odľahčením stravy a vyhýbaniu sa stresom.


NÁŠ TIP = Ak máte pestovateľského ducha, kúpte si kvalitný kompostový substrát, bio semeno a pestujte si jačmeň doma na balkóne alebo parapete. Budete mať k nemu šilnejší vzťah a zároveň ušetríte...

 

2. KONOPNÝ PROTEÍN

Konopný (hemp) proteín sa získava z rozdrvených semienok rastliny konopa siata (cannabis sativa). Neobsahuje THC, preto nemá žiadne psychotropné účinky... to len aby ste neboli sklamaní hehe...

Konopný proteín obsahuje až 50 % bielkovín. Sú v ňom zastúpené všetky aminokyseliny, čo je v rastlinnej ríši výnimočné. Konopný proteín je preto ideálnym prostriedkom na doplnenie bielkovín pre vegetariánov a vegánov! Takže ak sa aktívne venujete športu, bude pre vás konopný proteín nenahraditeľným doplnkom na rast svalovej hmoty. (Baby takže ak chcete mať vysekaného muža, povinne mu robiť ráno konopný nápoj a poslať ho do fitka lol )
Okrem toho obsahuje tiež vysoký podiel vlákniny (21 %), a preto napomáha pri detoxikácii organizmu. Nespôsobuje nadúvanie alebo ťažkosti trávenia, čo je jeho veľkou výhodou oproti iným rastlinným zdrojom bielkovín. Má takmer ideálny pomer omega mastných kyselín (3, 6, 9-omega mastné kyseliny). Mastné kyseliny omega 3 a omega 6 si ľudský organizmus nedokáže sám vyprodukovať (preto sa nazývajú esenciálne) a je potrebné prijímať ich v strave.

Denne je vhodné skonzumovať 2 až 10 čajových lyžičiek.


3. MESQUITE

Mesquite (Prosopis juliflora) je názov pre strom rastúci v Strednej a Južnej Amerike. Jeho plody majú podobu strukov a vyrába sa z nich múka (prášok), ktorá bola oddávna tradičnou a výživnou potravinou pre pôvodných obyvateľov Ameriky.

Mesquite sa vyznačuje vysokým obsahom bielkovín (16%). Z aminokyselín je významný podiel lyzínu. Mesquite je bohaté aj na vlákninu. Obsahuje jej až 6% a prispieva tým k dobrej činnosti čriev. Z minerálnych látok je dôležitý obsah vápnika, horčíka, draslíka, železa a zinku. Mesquite je veľmi efektívne pri udržiavaní stabilnej hladiny cukru v krvi. Keďže cukor v ňom obsiahnutý má formu fruktózy, na jeho metabolizmus nie je potrebný inzulín. Má glykemický index 25, takže je "v poho" pre diabetikov.
Mesquite je samozrejme bezlepková potravina, takže ak na to máte, môžte ho používať ako náhradu lepkovej múky.

Denná spotreba nie je obmedzená, takže koľko telo pýta. Ale bacha, je to fakt dobré. Má výraznú chuť s karamelovým nádychom a príjemnú vôňu. Takže nie, že zjete celý pack na posedenie a bude vás potom bolieť brucho! :)

POZOR POZOR!

Je dôležité, aby sa tieto prášky tepelne neupravovali a používali iba v pokrmoch s teplotou do 40°C.

Zdroje: superfoodshop.sk

 

 

 

 


Diskusia k článku

Vaše meno
Váš email
Váš komentár
 

Komentáre:
Svetlana
29.5.2014 12:50
Superfoods rulez!!! :-) A úplne najlepšie sú surové kakaové bôby, po tých je človek naspeedovaný lepšie ako po káve.